Srpen 2006

Tábor a okolí tábora, 2006

13. srpna 2006 v 19:26 | Majka |  Vřesovice u Kyjova
Tábořiště ve Vřesovicích (Chřiby) patří T.J. Sokol Vyškov. Na základně se během prázdnin vystřídá 4 - 5 turnusů. V malém údolíčku je sice nacpaný tábor vedle tábora, ale okolí je překrásné a vynahradí trochu stísněný prostor tábořiště. Kousek nad táborem je rybník a 15 - 20 min. cesty údolím je Osvětimanská nádrž určená ke koupání.
V okolí se nachází zřícenina hradu Cimburk, hora sv. Klimenta, Gorazdova studánka, Kazatelna - je z ní vidět údolí Chřib a konec Koryčanské přehrady, Kozel - skála, Čertovy kameny ze kterých je vidět hrad Buchlov, Koryčanská kaple atd.
Pro představu přikládám pár fotek tábora a nejbližšího okolí.
TÁBOR

VEČERNÍČEK - BYLO NEBYLO, 2006

12. srpna 2006 v 19:40 | Majka |  župní tábor
Sokolská župa Dr. Bukovského organizuje již čtrnáctý rok sokolský stanový tábor ve Vřesovicích u Kyjova.
Pod vedením hl. vedoucí Evy Gütterové proběhl i letos oblíbený sokolský župní tábor v termínu od 15. července do 29. července 2006 . Téma letošního tábora bylo pohádkové: VEČERNÍČEK - BYLO NEBYLO.
O děti se starali oddíloví vedoucí : Eva Gütterová, Hanka Pospíšilová, Jana Nytrová, Iva Kovářová, Peťa Veigler, Tom a Milan Vojtkovi, Tom Zapletal. Ózoši (pomocní vedoucí): Staník Skácel, Jirka Vojtek, Tom Suchánek. O zdraví všech se starala Kačka Chudobová a Eliška Štolfová. Šéfkuchařka Maruška Vítová velela v kuchyni Káje Daňkové a Milošovi Cenkovi.
Tábor je sokolský a tak jsou děti od rána do večera v pohybu. Ráno začíná budíčkem a rozcvičkou, ranní hygienou a úklidem ve stanech. Pořádek ve stanech i v kufrech každý den přísně prohlíží a boduje zdravotník, určený vedoucí a vedoucí dne. Každý stan obdrží příslušný počet bodů. Největší nepořádníci dostanou obrázek prasátka, který musí mít vyvěšený po celý den na staně. Ti pořádní se zase chlubí vystaveným sluníčkem. A body se počítají do celotáborového bodování.
Po snídani je nástup na ranní rozkaz a vyvěšení státní vlajky. A začíná celodenní činnost. Mimo plavání a různých náročných her v terénu musí zvládnout a prokázat tábornické vědomosti i dovednosti. V průběhu tábora děti získávají "sokolíky". Není to jednoduché a jen ostříleným kozákům se podaří "ulovit" všechny. Táborníci musí prokázat fyzickou zdatnost, nebojácnost, musí se naučit orientaci mapy, značky, určit azimut, poznávat květiny a stromy, znát různé druhy ohňů (a umět je také využít při přežití v přírodě), uvázat několik druhů uzlů, zapamatovat si morseovku a různé šifry, umět poskytnout první pomoc atd.
Také stezka odvahy dá někomu pořádně zabrat. Náročnost je odstupňována podle věku a ti nejstarší, nejzkušenější absolvují tzv. výsadek. Dětem se zavážou oči (aby nevěděly kam jdou), odvedou se (v noci) několik kilometrů do lesa a tam je vedoucí po dvojicích a v různých intervalech vypouští. Musí se na místě orientovat, zjistit kde asi jsou a pak nabrat správný kurz do tábora. Zatím všechny v pořádku dorazily a na svůj výkon mohou být - a také jsou - patřičně hrdé.
Každý tábor má svůj "ráz" a tomu jsou podřízeny hry a celá činnost na táboře. Letos byl tábor pohádkový, vysílaly se večerníčky a hrály se pohádky. Proběhl také krásný pohádkový bál. A jaká by to byla pohádka bez pokladu? A tak se celý tábor vydal hledat poklad ve hře "Pohádkový miš-maš za pokladem". Pro informaci uvádíme přehled některých táborových her: Jen počkej zajíci, Koblížkova cesta, Utajené texty, Kouzelná slovíčka, Krtkova raketa, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Sněhurka a x trpaslíků, Můj kamarád vejce, Pohádkové spojení.
Každým rokem také probíhá táborová olympiáda. Letos se jmenovala "Ferdova luční olympiáda". A každým rokem probíhají též sportovní turnaje se sousedními tábory - Křenovicemi a Bučovicemi. Soutěžilo se v přehazované (suverénně vyhrála naše děvčata) a fotbale. Klukům se moc nedařilo, skončili poslední, ale vedoucí to zase vynahradili a vyhráli.
Malé dobrodružství (hlavně pro menší táborníky) je "přežití". Děti sbalí spacák, karimatku, nafasují zásoby a přežívají 24 hod. mimo tábor. Spaní pod "širákem" je krásné, romantické a dobrodružné - hlavně když je spojeno s táborovou noční hrou. Při vaření a vlastně celém přežívání táborníci uplatňují své vědomosti a dovednosti, které získali při "lovení" sokolíků.
Přikládáme pár fotek, které částečně dokumentují činnost a průběh celého tábora.
Fotky oddílů a vedoucích.